Dermabrazyon

Dermabrazyon, yoğun bir cilt soyma yöntemidir. Bu işlem sırasında cilt -izlerin, kırışıklıkların ve pigmentasyonun görünümünü azaltmak için- cerrahi yollarla tıraşlanmaktadır. Ancak daha hafif bir cilt soyma tekniği isterseniz, mikrodermabrazyonu deneyebilirsiniz.

Dermabrazyon, test edilmiş ve onaylanmış bir yöntemdir. Cilt soyma konusunda lazer yöntemiyle kıyaslandığında, daha fazla avantaj sunmaktadır. En büyük avantajı, elde etmek istediğiniz derinlik seviyesini görebilmenizi sağlamasıdır. Dolayısıyla bu, yara izlerinin düzeltilmesinde ve ince kırışıklıkların giderilmesinde önemlidir. Çünkü çok derine inilen bir yöntemde izler kötüleşebilmekte veya pigmentasyon sorunları meydana gelebilmekte; çok yüzeyde kalındığında ise, fazla başarılı olunmamaktadır.

Dermabrazyon Kullanımı

Dermabrazyonun en sık kullanıldığı bölge, yüzdür. Ancak ellerde, göğüste ve sırtta da kullanılabilmektedir.

En yaygın tedavi şekli, akne izlerinin yanı sıra, yara izlerinin düzeltilmesidir. Zaman zaman, dudak üstündeki rahatsız edici izler -bir diğer adıyla barkod izleri- için de kullanılmaktadır. Bu kullanım alanı, lazerlerin ve dolguların yeterli sonuç vermediği ve hastanın derin kimyasal peelingler sonrasında dinlenme ihtiyacı istemediği durumlarda geçerlidir.

Yan Etkileri ve Sonuçları

Kızarıklık, şişlik ve morarma yaygın olarak görülen yan etkilerdir. Ancak bu yan etkiler, küçük boyutlardadır ve kolay tolere edilmektedir.