Derin İzler (Skarlar) Ve Sivilce Lekeleri

En sık karşılaşılan cilt sorunlarının başında gelen sivilceler sanılanın aksine sadece ergenlik dönemindeki kişilerde değil yetişkinlerde de görülen bir cilt problemidir. Sivilcelere karşı bazı önlemlerin alınması (cildin doğru temizlenmesi ve cildin nemlendirilerek güneşe karşı korunması gibi) ve sivilcelerin doğru bir şekilde tedavi edilmesi bu sorundan ardında iz bırakmadan kurtulmayı sağlar. Fakat bu önlemler alınmaz ve sivilceler doğru tedavi edilmezlerse ciltte istenmeyen izler bırakırlar.

Bu kapsamda ciltte meydana gelen iki ayrı iz vardır:

  • Skar yani derin izler
  • Cilt lekeleri

Öncelikle skarların çeşitlerinden ve bu izlerin görünümünü iyileştirmek için nasıl bir yöntem izleyebileceğinizden bahsederek başlayalım.

Skarlar

Sivilcenin ciltte yarattığı hasar çok fazla olduğunda cilt fazla doku oluşturarak ya da aksine

çok az doku oluşturarak skar yani derin ize neden olur.

En çok karşılaşılan dört çeşit skar şunlardır:

Boxcar skar: Yuvarlak/oval şekilli, keskin kenarlı, krater görünümlüdürler. Su çiçeği izlerine benzetilebilir.

Ice pick skar: Kolajen eksikliğinden dolayı oluşurlar, ciltte çok derin delik bir görünüm bırakırlar, çivi ile delinmiş gibidir.

Rolling skar: Cilt yüzeyinde dalgalı bir görüntüye sebebiyet verirler.

Keloid skar: Fazla kolajen üretimi sonucunda oluşan, cilt yüzeyinde çıkıntılı bir görünüme sahip olan izlerdir.

Skarların Görünümünü Nasıl İyileştirebiliriz?

Ciltte derin iz ve çukur olarak tanımladığımız boxcar ve ice pick skarlarının görünümünün iyileşmesi için temel mantık kolajen üretimini tetikleyerek bu yüzeysel çukurların bir miktar dolmasını sağlamaktır. Bunun için kolajen üretimini teşvik eden içeriklerin bakım ritüeline eklenmesi ve özellikle bu bölgelere uygulanması büyük önem taşır.